Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli 2013

Pro rok 2013 jsme zvolili jako nosné téma naší tradiční vánoční výstavy české pohádky, které se hlavně v době Vánoc stávají významným propojovacím prvkem s dobou našich předků. Všechny televize zařazují do svého vánočního programu více pohádek, a také rodiče častěji usedají s dětmi při společném čtení nad knihou.

Výstava byla jakousi stylizovanou procházkou pohádkami a snad i jemnou oslavou českých pohádek. Chtěli jsme, aby se alespoň v malých dotycích na výstavě objevilo vše, co tvoří nesmírnou bohatost našich pohádek. Začali jsme s pohádkami národními, přes Spejbla a Hurvínka, broučky Jiřího Trnky, až po oblíbené postavičky z klasických večerníčků. Nezapoměli jsme ani na charakteristické postavy českých pohádek, na vodníky a čerty.

Část prostoru byla věnována loutkám a divadlu. Vystavovali jsme loutky mnoha tvůrců, například Karla Vody, Štěpána Pěnky, Václava Krčála, Vladimíra Cejnara, Bedřicha Šilara, Pavla Truhláře, a pár loutek jsme si přivezli z Divadla Drak.

Pomocí funkčního praxinoskopu bylo možné shlédnou princip kresleného nebo animovaného filmu. Na patnácti čtvrtkách si každý mohl rozpohybovat vlastní postavičku.

Pro pobavení návštěvníků jsme dále vytvořili funkční, přes metr dlouhý, teleidoskop, u kterého objektiv tvořila kříšťálová koule o Ø 15 cm.

Zároveň jsme vystavili různé předměty, které se v pohádkách vyskytují a lidé je mnohdy dnes již neznají (např.: potěh, verpánek, kramle, krajáč, díže a kopist, herdule, brdo, kadlub, onuce, kubík, valcha, apod.).

Část expozice byla věnována hračkám, např. skvělé české stavebnici MERKUR, která byla ještě v nedávné době velice oblíbeným dárkem pod stromečkem. Vláček Merkur měl kolejiště dlouhé přes 30 m.

I tento rok našli návštěvníci na výstavě mnoho rozmanitých betlémů dřevěných, papírových, kovových, textilních, kovových apod. Užasný betlém vyřezal z lipového dřeva Jiří Lain z Abertam. K již dříve vytvořenému Týnskému chrámu a Betlémské kapli vyřezal ještě Karlův most, chrám Sv. Mikuláše a Hradčany. Mezi figurkami jste mohli najít J. Nerudu, V. Náprstka, Jana Husa, Rudolfa II., F. Kafku, M.D.Rettigovou a mnoho dalších osobností, které se v průběhu staletí starou Prahou procházely.

Jak už se stalo tradicí a vítaným zpestřením našich výstav, v jejím průběhu mohli návštěvníci spatřit ukázky staročeských řemesel na vlastní oči, mohli jste se setkat s řezbáři, krajkářkami, nebo si poslechnout tradiční koledy.

Obrázky z instalace

Tento jste s námi mohli opět sledovat, jak výstava vzniká. Podívejte se na přeměnu prázdného prostoru podzemí Betlémské kaple v pohádkový svět výstavy Pohádkové Vánoce 2013.

Obrázky z výstavy 2013

A zde si můžete celou výstavu připomenout v galerii.