Malované Vánoce v Betlémské kapli – 2011

Termín: 26.11.2011 – 2.1.2012
Místo konání: Podzemí prostory Betlémské kaple (mapa)

Vánoční výstava v roce 2012 nesla jméno Malované Vánoce. Jejím posláním bylo připomenout tradiční kouzlo českých lidových Vánoc. Tentokrát byla hlavním tématem malba, vytvořená nejrůznějšími výtvarnými technikami a objevující se na těch nejrozmanitějších podkladech. Jedním z lákadel naší výstavy v roce 2011 byl i unikátní malovaný betlém Zdeňka Milera.

Malovaný betlém Zdeňka Milera

Jedním z lákadel naší výstavy v roce 2011 byl i unikátní malovaný betlém Zdeňka Milera. Zdeněk Miler tento betlém maloval přímo pro naši výstavu v průběhu roku 2010 a 2011, kdy postupně domalovával jednotlivé daráky. Další postavičky pro nás už pan Miler bohužel nenamaluje. Děkujeme pane Milere! Miler Zdeněk - Malovaný Betlém - Malované vánoce - 2011

Pozvánka na výstavu

Pozvánku nám tento rok namalovala Valerie Beňáčková. Malířka se specializuje na techniku podmalby na skle.

Malované Vánoce v Betlémské kapli - pozvánka - 2011

Fotky z výstavy

Fotky z výstavy od jednoho z návštěvníků (Pavla Štursy)

Fotky z vernisáže výstavy

Nestihli jste versnisáž Vánoční výstavy? Podívejte se na fotky z vernisáže, které nafotila Lenka Kočí Doubravská. Vernisáž se uskutečnila v Betlémské kapli, kde zahrála Malá česká muzika Jiřího Pospíšila a Dětská lidová muzika Osminka
Fotky z vernisáže výstavy od Lenky Kočí Doubravské

Fotky z instalace výstavy

Na facebookové stránky Vánoční výstavy jsme přidali několik obrázků z instalace výstavy.
Fotky z instalace výstavy z naší Facebookové stránky

Malované Vánoce v Betlémské kapli - instalace - 2011

Harmonogram výstavy

- zahájení instalace 11.11.2011
- přejímka exponátů 19.11.a 20.11.2011 od 12.00 do 18.00
- vernisáž výstavy 25.11.2011 v 16.30 v Betlémské kapli
- otevření výstavy 26.11.2011 v 9.00 hod.
- otvírací doba denně 9.00 – 18.00 hod.
- upravená otvírací doba
- 24.12. a  31.12.2011
9.00 –  14.00 hod.
- upravená otvírací doba
- 25.12.2011 a 1.1. 2012
13.00 –18.00 hod.
- řezbářské sympozium 27.11. – 4.12. 2011
- krajkářské sympozium 10.12. a 11.12.2011
- uzavření výstavy 2.1.2012 úderem 18.00 hod.
- výdej exponátů 4.1. a  5.1.2012  12.00 – 18.00 hod.
- ukončení likvidace výstavy 8.1.2012

Tisková zpráva k výstavě Malované Vánoce v Betlémské kapli

O Adventu začíná v pražské Betlémské kapli již 32. vánoční výstava, tentokrát s názvem Malované Vánoce. Jejím posláním je připomenout tradiční kouzlo českých lidových Vánoc. Letos je hlavním tématem malba, vytvořená nejrůznějšími výtvarnými technikami a objevující se na těch nejrozmanitějších podkladech.

Krásné předměty kdysi nevznikaly prvoplánově, netvořilo se pro design, důležitá byla účelnost. Zdobnost a krásu věcem dodávali sami autoři, kteří tak vyjadřovali své potěšení z tvorby. Proto je i letošní vánoční výstava přehlídkou umění našich předků a zručnosti současníků.

Návštěvníci uvidí ukázky rozmanitých způsobů malování na nejrůznější podklady (papír, látka, kámen, dřevo, kov, sklo či kůže), a budou moci obdivovat prastarou techniku podmalby na sklo, překrásné vitráže a mozaiky. Seznámí se s různými technikami zdobení textilu a názornou ukázkou tvorby modrotisku. Právě touto technikou byl zhotoven i velký modrotiskový betlém Antonie Dostálkové, který patří k ozdobám výstavních prostor.

Především dámy potěší ukázky různých způsobů vyšívání (např. malba jehlou, křížková výšivka, Richelieu) a tvorby krajek (např. paličkované a šité krajky, frivolitky, drhání). Stejně tak ocení malbu na hedvábí, batiku, díla z ovčího rouna i různé metody tkaní látek.

Samostatnou kapitolu pak představují ukázky zdobení dřevěných předmětů, technik sahajících hluboko do historie, kdy se užitkové předměty upravovaly řezbou, vypalováním, barvením, malováním, vyléváním kovem, vybíjením a intarziemi. Vedle klasických vyřezávaných betlémů si návštěvníci budou moci prohlédnout i intarzovaný betlém Josefa Procházky, který autor vytvořil z dýh pocházejících ze 48 druhů dřev.

Mezi unikáty patří vystavený betlém na kůži, což byl materiál v minulosti hojně využívaný ke zdobení. Ke stejnému účelu sloužila i keramika. Na výstavě jsou k vidění ukázky Tupeské, Chodské, Habánské, zakuřované keramiky i díla současných tvůrců. Na funkčním hrnčířském kruhu si návštěvníci můžou sami vyzkoušet svoji zručnost.

Velká část expozice je věnována malovaným betlémům. Část jich pochází od našich slavných malířů (Mikoláš Aleš, Josef Wenig, Josef Lada, Marie Kvěchová), zastoupeny jsou i ty současné. Vystaveny jsou také velkolepé ústecko-orlické jesličky Jiřího Knapovského a třebíčské malované betlémy Květoslava Syrového. Zajímavostí je i skautský betlém z roku 1945, tehdy 17letého autora Oldřicha Drozdy.

A protože na české výtvarné pojetí Vánoc mělo zásadní vliv dílo Josefa Lady, nesmí chybět ani na této výstavě: unikátní, kulisově vytvořený betlém, který přemaloval podle pohlednic Josefa Lady Jiří Zapletal.

Výstava je dále obohacena o sbírku skříňových betlémů, které zapůjčilo Krkonošské muzeum správy KRNAP z Vrchlabí.

Mnoho návštěvníků jistě překvapí i malovaný betlém, který přímo pro tuto výstavu namaloval jako svůj první betlém autor slavného krtečka, malíř Zdeněk Miler.

Doprovodný program

Během výstavy budou tvůrci předvádět různé výtvarné techniky. Uskuteční se i 12. setkání řezbářů za účasti českých a slovenských špičkových umělců. Setkání krajkářek tentokrát obohatí ukázky různých technik vyšívání a tkaní.

Výstava je otevřena od 25. 11. 2011 do 2. 1. 2012, denně od 9.00 do 18.00 hod. Ve dnech 24. 12. a 31. 12.2011 od 9.00 do 14.00, 25. 12. 2011 a 1. 1. 2012 od 13.00 do 18.00.

Vernisáž se uskuteční 25. 11. 2011 v 16.30 hod. v Betlémské kapli.

Originál tiskové zprávy ve formátu „.doc“ můžete stáhnout zde:
Tisková zpráva – Malované Vánoce – 2011

8 komentáře k Malované Vánoce v Betlémské kapli – 2011

 • Alena dříve Kudrnová

  Milí, zlatí,
  bezvadné příjemné prostředí, mnoho křehké i té hrubší krásy, úžasné. Dnes jsme to všechno prohlédli s přítelem a fakt se nestačili divit. Velké gratulace hlavně k volbě prostředí, na tom jsme se shodli, že je polovina úspěchu takovéto výstavy.
  Přeji Vám i do budoucna mnoho šikovných vystavovatelů, pohodu a dobrý nastávající rok.
  Jsem ráda, že jsem se dnes dověděla, že se skutečně jedná o Lukavcovi, kteří před mnoha lety působili v tanečním klubu v Repre. S Janou jsem u prodejního stánku v rychlosti stačila prohodit jen pár vět pro obrovský zájem návštěvníků.
  Zdraví Alena

 • MACHÁČKOVA VĚRA

  Zdravím vás opět po roce, naše milé a opravdu v letošním roce podivuhodně představené Vánoce, v podzemí BETLÉMSKÉ KAPLE.Mimořádnost výstavy je vidět i z jakou láskou pro tento čas se věnovali organizátoři a vystavovatelé,kteří zde představují své dovednosti a předávají je jiným.Velice znevšedním steskem po dětství mě ze zatajeným dechem učarovala na instalovaná stará kuchyň s kolébkou a kredencí, kterou podobnou měla moje babička. Ke které,jsem
  zhlížela stejně jako Božena Němcová ke své babičce.
  V adventu jedna návštěva je málo a tak se určitě přijdu podívat ještě jednou.
  Přeji prožití svátků VÁNOČNÍCH ve zdraví,lásce a víře
  pro všechny.
  MACHÁČKOVÁ Věra,Říčany

 • Svobodovi

  Děkujeme za překrásný předvánoční zážitek. Výstava předčila naše očekávání. Moc a moc se nám i dětem líbila !!

 • pavel štursa

  krásný sobotní (pod)večer 3.12. jsme strávili ve sklepení pod Betlémskou kaplí a bylo nač se dívat

  zde posílám odkaz na pár fotografií, co jsem pořídil:

  http://starrover.rajce.idnes.cz/Betlemy_v_Betlemske_kapli_2011/

  chce-li pořadatel akce umístit nějaký snímek z výše uvedeného alba přímo na tento web, může tak učinit

 • Eva Manychová

  Ano,vánoce se blíží,ale tak jak je děláte Vy v adventní době a ne od září jako obchodní domy.Už nyní se moc těšíme na tuto hezkou výstavu,kterou pravidelně navštěvujeme.Díky za ni a přejeme hodně úspěchů při jejím organizování.Krásné a klidné dny.

  • oldriska severova

   Nejkrásnější zážitek z loňských vánoc byla návštěva výstavy.Bya jsem jako omámená,douho jsem nc tak miého okouzlujícího neviděla.Díky všem co se na tomto díle podílejí.

 • Jirásková Zdeňka

  Už jsem si dnes s předstihem vyhledala, jaká výstava bude letos v Betlémské kapli. Na předchozích dvou jsme byli s manželem a vnukem (nyní je mu 9 let). Moc se nám libílo, kouzelná předvánoční nálada. Moc rádi přijdeme letos opět, už se těšíme, mrzelo by mne, kdyby se v Betlémské kapli nic neuskutečnilo. Tak přeji, aby se vám podařilo vše zajistit a uspořádat tak, jak to máte v plánu a jistě to bude zase velmi příjemné.

 • Děkujeme za krásné připomenutí svátků VÁNOČNÍCH a krásnou
  atmosféru v podzemí Betlémské kaple, kterou jsme již po několikáté navštívili a bylo nám zde velice příjemně.
  Též jsme v tomto prostředí mohli zavzpomínat na naše dětství.
  Přejeme všem vystavovatelům hodně zdraví a trpělivosti při
  dalších přípravách této krásy.
  Udělejme si hezké a příjemné nastávající svátky vánoc a
  dobrou pohodu celého adventního času.
  PŘIJDEME OPĚT MEZI VÁS. MACHÁČKOVÁ Věra,Říčany

Reagujte