Skleněné Vánoce v Betlémské kapli – 2010

Pozvánka - Skleněné Vánoce - 2010Termín: 27.11.2010 – 3.1.2011
Místo konání: Podzemí prostory Betlémské kaple (mapa)

Společným tématem již 31. vánoční výstavy v Betlémské kapli bylo sklo. A návštěvníci se mohli v době od 27. 11. 2010 do 3. 1. 2011 opravdu nač těšit. Žasli nad krásou foukaných i korálkových ozdob a figurek, nahlédli pod ruce mistrům sklářům a také si mohli sami vyrobit vlastní ozdobu na stromeček.


Harmonogram výstavy

-1. přípravná schůzka 16.6.2010 v 16 30 hod.
-2. přípravná schůzka 6.10.2010 v 16 30 hod.
- zahájení instalace 13.11.2010
- přejímka exponátů 20.11.a 21.11.2010 od 12.00 do 18.00 hod.
- vernisáž výstavy 26.11.2010  v 16.00 hod.v Betlémské kapli
- otevření výstavy 27.11.2010 v 9.00 hod.
- otvírací doba denně 9.00 – 18.00 hod.
- 24.12., 31.12.2009 9.00 –  14.00 hod.
- 25.12.2009 a 1.1. 2010 13.00 –18.00 hod.
- řezbářské sympozium 28.11. – 4.12. 2010
- krajkářské sympozium 11.12. a 12.12.2010
- uzavření výstavy 3.1.2011 v 18.00 hod.
- výdej exponátů a vyúčtování prodeje 5.1. a 6.1.2011 od 12.00 do 18.00 hod
- ukončení likvidace výstavy 8.1.2011

Obrázky z výstavy

Obrázky z instalace výstavy

Obrázky, které byly součástí tiskové informace

Tisková informace k letošní výstavě

Společným tématem letošní již 31. vánoční výstavy v Betlémské kapli je sklo. A návštěvníci se mají v době od 27. 11. 2010 do 3. 1. 2011 opravdu nač těšit. Budou žasnout nad krásou foukaných i korálkových ozdob, figurek, nahlédnou pod ruce mistrům sklářům a také si budou moci sami vyrobit vlastní ozdobu na stromeček.

Sklo je jedinečný materiál, který člověka provází už 5000 let, od doby, kdy si nevědomky vytvořil první korálky při pálení keramiky. Další tisíce let pak trvalo, než se naučil tavením křemičitého písku a jeho následným ochlazováním sklo vyrábět. Mnohdy tak vznikaly záhadné a tajné postupy, které skláři často předávali svým synům až na smrtelné posteli.

Tradice „vánočního“ skla u nás sahá do 1. poloviny 19. století a zahrnuje především skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby a skleněné figurky. Tomuto řemeslu se u nás dobře dařilo, dokonce byla období, kdy Čechy svými skleněnými ozdobami slušně zásobovali velkou část světa. Dlouholetou tradici má podmalba na sklo – kořeny této techniky najdeme už ve starém Egyptě. U nás se nejvíce rozšířila ve středověku a i dnes se jí věnuje mnoho lidových tvůrců. Na vánoční výstavě si můžete prohlédnout podmalby na sklo od Jany Bílkové, Jiřího Honysse, Barbory Štísové, Václava Říhy a Valérie Benáčkové, která právě pro tuto výstavu namalovala ve svých 85 letech (!) velký betlém na šestitabulkové okno. Vystaveny budou i skleněné vitráže od několika tvůrců, například od manželů Richarda a Jitky Kantových z Lubence.

Skutečnou pastvu pro oči slibují překrásné foukané ozdoby od mnoha výrobců, které udiví a okouzlí svou rozmanitostí a barevnou nápaditostí. Ještě větší údiv ale nejspíš vyvolají překrásné korálkové ozdoby. Návštěvníci si je navíc mohou sami zkusit sestavovat podle vlastní fantazie z připravených korálků.

Aby byla „skleněná“ výstava úplná, nelze vynechat korále a vinuté perle. Jejich tvorba u nás sahá až do keltského období a právě kopie těchto prastarých perlí budou na výstavě k vidění. V některé dny se na výstavě uskuteční ukázky jejich výroby a zájemci si je dokonce mohou zkusit sami vyrobit na unikátním prastarém benzinovém kahanu poháněném měchy z varhan.

Další část expozice bude věnována barvení skla, které je dokonalou detektivkou. Návštěvníci se například u 50 barevných vzorků skel dozví, jaký druh přísady se postaral o jejich zabarvení. Zajímavá bude i ukázka prastarého postupu výroby plochého, tzv. léhaného skla. Na výstavě nebudou chybět ani těžítka, rozmanité lahve a také duhové kuličky. Expozici vhodně doplní i skleněné originály od našich významných uměleckých sklářů, jako jsou Jaromír Rybák, Zdeněk Lhotský, Jindřich Doležal, Zdeněk Petr, Pavel Trnka, Martin Štefánek a další.

Krásu skla ještě podtrhnou díla z dalších materiálů, jako je dřevo, papír, různá těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno a nejrůznější přírodniny. K vidění bude např. Jáchymovský betlém od řezbáře Jiřího Laina, zajímavé betlémy od Vladimíra Morávka, velký pastýřský betlém z lipového dřeva vytvořený právě pro tuto výstavu Romanem Galekem a už tradičně nesmí chybět hraví čerti řezbáře Oldřicha Drozdy. V rámci výstavy se rovněž uskuteční i 11. sympozium řezbářů a krajkářek. Pro velký úspěch na minulých výstavách bude opět přítomen i mistra houslař Richard Opplt, který předvede výrobu mistrovských houslí.

Tvůrce výstavy ing. Blahoslav Lukavec říká: „Budeme se snažit vytvořit podmínky pro to, aby co nejvíce tvůrců pracujících se sklem mohlo přímo na výstavě předvést návštěvníkům své umění a aby si i sami návštěvníci mohli zkusit vyfouknout vánoční ozdobu nebo si navléknout vlastní skleněné korále. Velký prostor je samozřejmě věnován dětem. V dětském koutku bude pro děti přichystaná úžasná dřevěná stavebnice a nebude chybět ani pravý mlat, aby měli babičky a dědečkové, kde naučit svá vnoučata hrát kuličky. Věříme, že se nám opět podaří vytvořit co nejdokonalejší atmosféru klasických českých lidových Vánoc. “

Scénář výstavy

Sklo je velice významný materiál, který v umělé formě člověka provází přibližně 5.000 let. Sklo, a to ve formě korálků,  si člověk poprvé vytvořil nevědomky při pálení keramiky. Trvalo další tisícovky let, než se naučil tavením křemičitého písku a následným řízeným chladnutím sklo vyrábět. Postupně se pak snažil do tohoto procesu různě promyšleně zasahovat. Tím vznikaly i velice záhadné a tajné postupy výroby skla. Tato tajemství předávali skláři svým synům mnohdy až na smrtelné posteli.

Na výstavě se lehce dotkneme historie výroby některých druhů skel. Náš hlavní zájem bude zaměřen na sklo ve vazbě na Vánoce. Tradice „vánočního“ skla není u nás příliš dlouhá, sahá do 1. poloviny 19. století. Jedná se hlavně o skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby a skleněné figurky.  Můžeme říci, že se tomuto řemeslu u nás celkem dařilo, a že jsme v různých dobách těmito produkty slušně zásobovali velkou část světa.

Mnohem delší tradici však mají skleněné vitráže a podmalba na sklo. Tato technika má kořeny až ve starém Egyptě. U nás se velmi rozšířila již ve středověku. I dnes je u nás mnoho lidových tvůrců tvořících touto prastarou technikou. Pokusíme se shromáždit na výstavě díla od mnoha z nich.

Budeme se snažit vytvořit podmínky pro to, aby co nejvíce tvůrců pracujících se sklem mohlo přímo na výstavě předvést návštěvníkům své umění. Věříme, že si i sami návštěvníci budou moci vyfouknout baňku vánoční ozdoby nebo si navléknout vlastní skleněné korále. Na výstavě vystavíme, a věříme, že i uvedeme do provozu, různé staré kahany a další zařízení, které se hojně při tvarování skla používaly.  S přípravou výstavy, se sháněním kontaktů a užitečnými radami nám  pomáhá  Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Výstava bude sice převážně věnována sklu, ale nezapomeneme také na ostatní materiály, které krásu skla ještě podtrhnou. Počítáme s tím, že nejrůznější vánoční zvykoslovné předměty budou opět vyrobeny ze všech možných materiálů.

Již po jedenácté uspořádáme na výstavě setkání (sympozium) řezbářů a krajkářek. Pro velký úspěch na minulých výstavách jsme požádali mistra houslaře pana Richarda Opplta o  předvedení výroby mistrovských houslí. Toto vše nám  bude opět sloužit k vytvoření co nejdokonalejší atmosféry klasických českých lidových Vánoc.

Pro vystavovatele

Ještě několik stručných organizačních připomínek: výběr exponátů provádí pořadatelé výstavy.  Je velmi nutné dodržet termín přejímky exponátů, neboť později by se na opožděně dodaný exponát nemuselo najít vhodné místo v expozici. U předávaných exponátů bychom prosili o označení krabic a o vyhotovení „dodacích listů“ (dvojmo). Dodací list by měl obsahovat jméno,  telefon, příp. mail, popis exponátu, údaj o „autorské ceně“ v případě, že je možné exponát prodat.  Pokud máte k instalaci exponátu určité speciální návody, vložte, prosíme, popis či plánek přímo k exponátu.

Vystavovatelé mohou dodat do komisního prodeje zboží s vánoční tématikou. Výběr zboží do krámku provádí pořadatelé výstavy. Abychom mohli vaše zboží co nejdříve vystavit, prosíme o předání zboží ve zřetelně označených krabicích, o výrazné rozlišení jednotlivých druhů zboží, o omezení sortimentu zboží v malých sériích, o co největší sjednocení cen  (kde je to možné). Zboží, prosíme, neoznačujte cenou. I zde bychom vás prosili o vyhotovení „dodacích listů“ (dvojmo), s uvedením jména, telefonu, příp. mailu, rozpisu zboží, počtu kusů a „autorské ceny“.

Bonus

Pro doplnění přikládáme fotky dvou z tvůrců, kteří již se našich výstav zúčastnili, a kteří při své tvorbě spolupracují se sklem.
Prvním je Ondřej Vajgl, který se zabýva figurativní tvorbou specifickou technikou taženého skla. Fotografie Ondřejovi tvorby pochází z naší letní výstavy Kámen Sklo Hedvábí z roku 2007.
Druhým tvůrcem je Valérie Benáčková, která se zabývá náročnou technikou podmalby na skle. Tyto fotky pochází z naší letní výstavy Dřevo Sklo Kámen z roku 2006.

Ondřej Vajgl a technika taženého skla

Valérie Benáčková a podmalba na skle

¨

Přidat komentář

Jeden komentář k Skleněné Vánoce v Betlémské kapli – 2010

  • Vlaďka

    Byla jsem se podívat na vaši výstavu a ještě stále se z té krásy nemůžu vzpamatovat. Bylo toho tolik na jednom místě a já měla tak málo času. Skláním se před vším uměním šikovných řemeslníků, pod jejichž rukama ta krása vznikla. Vašemu tvůrčímu týmu pak děkuji za nádherný předvánoční zážitek, za příjemnou atmosféru, která tam panovala i za milé lidi, kteří byli ochotni kdykoliv přistoupit a podat informaci o exponátech. Příští rok si znovu udělám čas a přijedu se znovu podívat. Hezké Vánoce.

Reagujte