Vánoce s vůní dřeva v Betlémské kapli – 2009

Jiří Lain - Pražský betlém - 2007Termín: 28.11.2009 – 3.1.2010

Místo konání: Podzemí prostory Betlémské kaple
Vánoční výstava Vánoce s vůní dřeva je tedy úspěšně za námi. Doufáme, že se Vám výstava líbila, a že na naší vánoční výstavu rádi dorazíte i příští rok. Pokud jste výstavu nestihli, nebo byste si ji chtěli jen připomenout, nabízíme v obchůdku DVD s názvem Vánoce s vůní dřeva. Níže poté najdete více než 80 dokumentárních fotografií z výstavy i její instalace, a rovněž pár vybraných příspěvků z knihy hostů.

Pozvánka

V roce 2009 byl hlavním motivem pozvánky na výstavu Pražský betlém Jiřího Laina. Při bedlivějším pohledu na betlém můžete mezi daráky rozpoznat známé pražské literární i skutečné “postavičky“, jako je Božena Němcová, Magdalena Dobromila Rettigová či pan Brouček Svatopluka Čecha.

Vánoce s vůní dřeva - 2009 - Pozvánka na vánoční výstavu v Betlémské kapliJiří Lain - Pražský betlém - 2007

Průvodní text

Dřevo patří k nejpůvodnějším materiálům, které člověk od nepaměti používal k ulehčení svého života. Teprve když se hlouběji zamyslíme nad touto skutečností, uvědomíme si, co všechno dřevo lidstvu přineslo.  Počínaje prvním uchopením klacku za účelem obrany nebo při snaze ulovit si nějakou zvěř, přes tvorbu příbytku, až po využití dřeva k topení a ke svícení.

Nářadí, nástroje a téměř veškeré předměty denní potřeby byly původně vyrobeny ze dřeva, nebo  byly na dřevu nějakým způsobem závislé. Bez dřeva by se člověk nedostal ke kovům, ke keramice, a ani ke sklu. A vlastně až v nedávných letech začalo být dřevo ve větší míře nahrazováno umělými hmotami.

Na výstavě jsme se snažili ukázat, jak byl život našich předků na dřevě závislý. Shromáždili jsme co největší množství předmětů ze dřeva a také nářadí a nástrojů, pomocí kterých se dřevo opracovávalo. Různé druhy seker, dlát, hoblíků, soustruh na dřevo, dekopírku apod. V prostorách výstavy bylo opět zprovozněno dřevěné mlýnské kolo, poháněné vodní silou.

Již podesáté jsme na výstavě uspořádali sympozium řezbářů. Pokusili jsme se rovněž sehnat na předvádění na výstavě nejrůznější dřevoobrábějící řemeslníky (včetně nositelů lidových tradic): tesaře, truhláře, bednáře, koláře, sekerníky, soustružníky, tvůrce hudebních nástrojů apod. Zájemci na výstavě zastihli i setkání krajkářek, neboť zvonivý klapot paliček, které jsou vyrobeny nejlépe z hodně tvrdého dřeva (aby se daly dobře vyleštit), také již tradičně patří na naši výstavu.

To vše posloužilo k vytvoření atmosféry klasických českých lidových vánoc.

Obrázky z výstavy – 2009 – tato sekce byla nově rozříšena o další fotografie. Mnoho fotografií ještě čeká na doplnění popisků o jméno autora a název exponátu.

Zajímavé panoramatické obrázky, složené z více fotografií.

Instalace výstavy – níže přikládáme několik obrázků z instalace výstavy. Ono připravit takovou výstavu je opravdu veliká práce.

2 komentáře k Vánoce s vůní dřeva v Betlémské kapli – 2009

  • Zdeněk Bervid

    Moc hezké webové stránky, od minula se stále zlepšují, jen mi chybí u fotografií jména autorů. Jinak vše excelentní, perfektní a skvělé.

  • Nově můžete vyjádřit svůj názor k proběhlé vánoční výstavě, a případně i k dalším záležitostem, které vás těší, nebo straší!

Reagujte