CD koled – Vánoční muzicírování

CD Koled - Vánoční muzicírování - titulekU příležitosti vánoční výstavy Vánoční muzicírování v roce 2008 vydal Bonsai servis Praha CD koled s nepřekvapujícím názvem Vánoční muzicírování. Na tomto CD naleznete koledy od seskupení Slovácký krúžek v Praze, Malá česká muzika Jiřího Pospíšila a společenství muzikantů Ledňák.

Cena: 100 Kč

CD obsahuje celkem 32 koled o celkové délce 52 minut. Součástí balení je i  zpěvníček s kompletními texty a akordy (ukázku najdete níže).

Slovácký krúžek nazpíval prvních 11 koled. Jedná se o tradiční koledy, které mnozí z vás zřejmě nebude znát, nebo budete znát až jejich novější podoby. Koledy od Malé české muziky a Ledňáku jsou již novějšího data. Tyto mladší koledy mohou na někoho působit jako mírně “živější“ a “líbivější“.

CD Koled - Vánoční muzicírování - ukázka zpěvníčkuCD Koled - Vánoční muzicírování - ukázka zpěvníčku

 Níže najdete soupis všech koled, včetně jejich krátké ukázky:

1. Píseň ponocného – Slovácký krúžek v Praze – délka 2:20

2. Była cesta pěkná šlapaná – Slovácký krúžek v Praze – délka 1:39

3. Andělské zvěsování – Slovácký krúžek v Praze – délka 0:27

4. Porodila Panna synka – Slovácký krúžek v Praze – délka 1:29

5. Milý Bože – Slovácký krúžek v Praze – délka 2:18

6. Pastýřské obdarování – Slovácký krúžek v Praze – délka 0:22

7. Pásli ovce pastýri – Slovácký krúžek v Praze – délka 2:16

8. Daj Pámbu večer vesełý – Slovácký krúžek v Praze – délka 1:14

9. Pastýřské vinše – Slovácký krúžek v Praze – délka 0:21

10. Prišli zme k vám na koledu – Slovácký krúžek v Praze – délka 2:59

11. Nenechte nás dlúho státi – Slovácký krúžek v Praze – délka 1:03

12. Nesem vám noviny – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 1:27

13. „Trojkoleda“ – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 3:09

14. Máte-li co, poneste – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 2:24

15. Mikulášské popěvky – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 2:10

16. Poslyšte, křesťané – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 2:42

17. Pastuškové, vstávejte – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 1:45

18. Před Vánoci celej tejden – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 2:04

19. Štědrej večer nastal – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila – délka 1:59

20. Pásli ovce valaši – Ledňák – délka 1:37

21. Koledníci – Ledňák – délka 0:30

22. Pribežali do Betléma pastýře – Ledňák – délka 1:10

23. Dej Bůh štěstí – Ledňák – délka 1:17

24. Sedí pantáta – Ledňák – délka 1:52

25. Stojí vrba košatá – Ledňák – délka 0:47

26. Den přeslavný jest k nám příšel – Ledňák – délka 3:03

27. Paňmámo hlásná – Ledňák – délka 0:22

28. Juž sme se dost nazpívale – Ledňák – délka 1:45

29. Mnohovážení páni – Ledňák – délka 0:31

30. Vinšujem vám štěstí, zdraví – Ledňák – délka 3:32

31. A dvě ďúrky v nose – Ledňák – délka 0:14

32. Tedy poženem – Ledňák – délka 1:12

Celková délka 51:59

Průvodní text Blahoslava Lukavce

Kdysi se o nás říkalo: Co Čech to muzikant. Ale mnoho vlivů a příliš rychlé změny stylu života způsobily, že tohle krásné úsloví už bohužel neplatí. A hlavně se vytratilo to krásné rodinné muzicírování, kdy se rodina sešla u stolu, u táboráku, při výletě, či pod vánočním stromečkem a společně si zazpívala. Snad jen ten vánoční stromeček je dnes ještě někde svědkem toho, že se rodina sejde, tatínkové vytáhnou z pod postelí housle, na které mnoho let ani nesáhli, maminky usedají k piánu nebo se chopí třeba zobcové fétny a všichni včetně dětí se snaží najít společnou notu při zpěvu koled. Většinou je to koncert velmi neumělý, ale všechny naplňuje radostí ze společného zpívání. Jen ten, kdo to zažil, zná ten úžasný pocit, když začnou hlasy a tóny mezi sebou trochu ladit a dochází k jakési rezonanci mezi všemi. Jen ten ví, jak je to úžasné a povznášející! Proto jsme se rozhodli vydat pro vás CD vánočních koled se zpěvníčkem, abychom alespoň nepatrně podpořili vaše rodinné muzicírování. Mnoho radosti a krásné nejen Vánoce vám přeje Blahoslav Lukavec

Vystupující – Slovácký krúžek v Praze

Slovácký krúžek v Praze byl založen již v roce 1896. Jedná se o volné sdružení rodáků z Moravského Slovácka a jeho příznivců, kteří se v Praze snaží uchovávat slováckou lidovou kulturu, její písně, tance, kroje a tradiční zvyky. Nezbytnou součástí Krúžku je cimbálová muzika, mužský a ženský sbor, tanečníci. Mezi jeho nejvýznamnější činnosti patří pořádání pravidelných besed u cimbálu, hodů, moravských plesů, vinobraní, koštů vína a vystupování na řadě folklorních akcí. Vánoční besedy u cimbálu, pořádané vždy druhou středu v prosinci, si za své dlouholeté působení našli řadu stálých přátel a diváků. Zpívání vánočních koled, pastýřská hra, dětské koledování bývají krásným setkáním všech generací v předvánočním čase.

Účinkují - Cimbálová muzika Slováckého krúžku v Praze: Martin Sochor – prim / Kateřina Pavličová – 2. housle (terc) / Martin Sochor jr. – 3. housle (obligát) {7} / Luděk Nezbeda – cimbál / Radek Sobíšek – kontrabas / Soňa Plzáková – violové kontry / Petr Tománek – violové kontry / Marcel Ramdan – fétna (host) Zpěv - Radovan Beťák, Jozef Harčarik, Antonín Houska, Miroslav Marada, Karel Medek, Jan Roháč, Ondřej Sameš, Antonín Slovák, Petr Strachota, Josef Šenk, Jiří Trapek, Vladimír Ulčar, Bruno Vognič; Gabriela Hájková, Marcela Krofová, Marie Mlynaříková, Vladislava Müllerová, Eva Říhová, Miroslava Sochorová, Marcela Strachotová, Lucie Stuchlíková

Vybrala a sesavila • Miroslava Sochorová
Hudební režie • Martin Sochor, Luděk Nezbeda
Hudební úpravy • Martin Sochor, Soňa Plzáková, Luděk Nezbeda

Vystupující – Malá česká muzika Jiřího Pospíšila

Malá česká muzika Jiřího Pospíšila vznikla v Praze roku 1982 z podnětu zpěváka, muzikanta a tanečníka Jiřího Pospíšila (1927–2004). Jejím jádrem však byla skupina hudebníků, kteří spolu hráli mnohem déle – už roku 1960 ji dal dohromady skladatel Jaroslav Krček jako Malou muziku Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. Později se tato skupina muzikantů stala základem tanečního souboru Chorea Bohemica. Dnešní „Malá muzika“ má na repertoáru kolem tří set lidových písní ze všech oblastí Čech, okrajově i z Moravy a ze Slovenska. Na tuto nahrávku jsme vybrali několik vánočních písní z desky „Štědrej večer nastal“, kterou muzika natočila roku 1992. To proto, abychom vám, milí posluchači, připomněli umění Jiřího Pospíšila, jehož podmanivý lidový tenor uváděl vánoční výstavy Bonsai servisu rok co rok už od samého začátku. Jeho kapela, dnes pod vedením Růženy a Jakuba Sršňových, v této tradici pokračuje dosud.

Účinkují - Malá česká muzika Jiřího Pospíšila: Marie Kaminská, Johana Rosická-Karásková, Růžena Sršňová-Mikotová, Jan Borůvka, Drahoslav Hrubý, Jiří Pospíšil, Čestmír Preclík, Roman Vocel, Karel Weber
Hosté - Květa Matoušková, Jiří Hubálek, Jiří Nesládek, Jiří Zelba
Hudební úpravy – Jiří Pospíšil, Jaroslav Krček
Řídí – Jiří Pospíšil 

Vystupující – LEDŇÁK

Ledňák je společenství muzikantů a divadelníků, kteří spolu prožili od začátku osmdesátých let na cesách po vlastech českých i cizozemských spoustu krásných setkání, ať už na různých festivalech, oslavách či při svých toulkách přírodou. Všude se hrálo, zpívalo a koledovalo. „Soubor“ Ledňák byl založen v roce 1987, natruc úřadům, které nám kdysi nechtěly povolit zpívání lidových koled na veřejnosti. Ani tato ofciální registrace nám nebyla nic platná – provozování koled bylo stejně zakázáno. Vymysleli jsme tedy náhradu: nikoli na veřejnosti, ale v soukromí pražských dvorků. A tak začala naše, dnes již tradiční svatoštěpánská obchůzka na Starém Měsě a Malé Straně, která končívá společným setkáním a koledováním s přáteli i náhodnými posluchači na Kampě ve 14.00. Chcete-li, přijďte také.

Účinkují – Martin Sochor – housle / Přemysl Žák – housle, kontry / Kateřina Pavličová – housle / Martin Sochor jr. – housle / Hynek Lachman – kytara / Ondřej Žák – klarinet, dudy, kytara, fétna / Karel Bělohradský – kontrabas / František Matějovský – příčná fétna

Zpěv – Andrea Angelová, Lenka Netopilová, Miroslava Sochorová
Vybrala a sesavila - Miroslava Sochorová
Hudební režie - Martin Sochor, Luděk Nezbeda
Hudební úpravy – Ledňák

Ediční údaje

Vydal Bonsai servis Praha u příležitosti 29. vánoční výstavy Betlémy v Betlémské kapli – Vánoční muzicírování 2008.
www.vanocnivystava.cz
Sound Engineer: Jaroslav Lečko
Natočeno ve studiu: Korunní

Objednávky : V případě zájmu pište na obchudek@vanocnivystava.cz.