Betlémy v Betlémské kapli - vánoční muzicírování - 2008

Místo konání: podzemí Betlémské kaple
Termín: 29.11.2008 – 3.1.2009

I v roce 2008 jsme setrvali v podzemních prostorách Betlémské kaple. Tentokrát měla výstava hudební tématiku. Koleda je již od nepaměti nedílnou součástí slavení vánoc. Proto jsme vydali CD Vánoční muzicírování, s koledami v podání Slováckého krúžku v Praze, Malé české muziky Jiřího Pospíšila a skupiny Ledňák. Dále jsme k výstavě vydali dva vystřihovací betlémy: betlém Aleny Hoblové a betlém „Jak šli Hanáci do Betléma“, který podle koledy Fanulky Šestákové namalovala Zora Kudrnovská.

Na úvod jsme pro návštěvníky připravili náznak staré školní třídy i s panem učitelem J.J. Rybou. Do třídy jsme si zapůjčili nefunkční staré harmonium, které po malé opravě posloužilo k muzicírování mnoha osobnostem, jako byl například Pavel Jurkovič či Jaroslav Krček. Ohlas návštěvníků sklidila i postarší turistka z USA, která s velikou chutí, a za obdivu poslouchajících návštěvníků, zahrála na historický nástroj oblíbené vánoční melodie.

Na výstavě byla mimo jiné vytvořena komposice ze starých varhanních píšťal. Na počest životního jubilea dlouholetého vystavovatele – řezbáře Oldřicha Drozdy, jsme postavili peklo pro jeho všech 95 vyřezávaných čertů.
Vedle již tradičních simposií řezbářského a krajkářského jsme tentokrát připravili malé překvapení. Významný světový houslař Richard Oplt přímo na výstavě každý den vyrávěl mistrovskou violu, jejíž hrubou stavbu na výstavě dokončil a dnes (duben 2009) již tato viola v rukou mladého houslisty koncertuje po světových pódiích.