Betlémy v Betlémské kapli - 2007

Místo konání: podzemí Betlémské kaple
Termín: 1.12.2007 – 2.1.2008

Po dvanácti letech jsme se vrátili do podzemních prostor Betlémské kaple. Uvědomujeme si, jak se výstava za tu dobu rozrostla. V roce 1995 nám stačila přibližně polovina výstavního prostoru, nyní jsme jej vyplnily celý. Hlavním exponátem výstavy se stal kamenný betlém v nadživotní velikosti od Jany Rejmanové a Bartoloměje Štěrby.

Již dříve jsme měli vystavený malý dřevěný model a hotového Ježíška, ale celé dílo nebylo v létě před výstavou ještě ani dokončené. Teprve když nám laskavě společnost Metrostav přislíbila, že betlém na výstavu přiveze, pustili se autoři do vysekání Marie z mohutného pískovcového kvádru. Když jsme se na podzim přijeli do Kozojed, kde betlém vznikal, jednoho nedělního odpoledne podívat, stály kolem beztvarého kamene čtyři kameníci, a odstraňovali z něj to, co nebyla Marie, aby bylo do vánoc hotovo. Bylo to Jana Rejmanová, se sestrami Květou a Ladou a samozřejmě Bártík.

Když pak za mrazivé noci na konci listopadu Metrostav betlém přivezl, byli jsme nadšeni. Svůj díl práce zde odvedli odborníci z Metrostavu, kteří ve velmi stísněných podmínkách, za mrazu a sporého světla, bezvadně jednotlivé sochy složili. O problémech s dopravou svědčí již tato čísla: Marie má 4800kg, Josef 6500kg a Ježíšek „pouhých“ 750kg. Dílo se samozřejmě stalo ozdobou celé výstavy.

 
Dále pak bylo na výstavě k vidění přes 220 betlémů, většina z nich byla vytvořena přímo pro tuto výstavu. Expozici zahajoval velký betlém od Františka Valeny, který byl zasazen do prostředí, které mělo navodit atmosféru původního betléma v poušti. Návštěvníci mohli mimo jiné obdivovat kolorovaný Starorožmitálský betlém od Jana Rody, velice citlivě zpracovaný keramický betlém od Heleny Peškové či nejobsáhlejší kolorovaný betlém Jarmily Haldové, který má stovky figurek. Velice se líbily i velký Litvínovský betlém od Jana Kudrny, betlém ze slámy od Bronislavy Vojkovské nebo perníkové betlémy Julie Chadimové či Evy Řezníčkové.
Po loňském úspěchu Londýnského betléma jsme vyzvali pana Jiřího Laina k „návratu“ do Prahy. Odvděčil se nám krásným betlémem, který je proveden na pozadí Staroměstského náměstí z roku 1743 (korunovace Marie Terezie). Postavičky byly opět spojeny s historií Prahy. (Tycho de Brahe, Jan Kepler, pan Brouček, Svatopluk Čech, Josef Mánes apod.) Velký kamenný betlém vytvořila také Soňa Čermáková. Na výstavě opět předváděli své umění řezbáři , krajkáři a i mnoho dalších tvůrců.