Betlémská setkání - 2006

Místo konání: palác pánů Hrzánů z Harrasova v Celetné 12

 S výstavou, kterou jsme nazvali Betlémská setkání, jsme ještě zůstali v úžasných podzemních prostorách v paláci pánů Hrzánů z Harrasova. Prostory byly v dosti dezolátním stavu, ale byly to prostory rozlehlé a mohli jsme si tam toho hodně dovolit. Po předešlých tématech, které mohly být pro vystavovatele dosti tématicky nebo materiálově svazující, jsme zvolili téma více duchovní ale jinak volné.

Vlastní název výstavy „Betlémská setkání“ vychází z jedné z nejkrásnějších vánočních tradic, která se k Vánocům váže. Ještě před vlastní betlémský příběh musíme vložit biblická setkání, tedy např. setkání Marie se zvěstujícím andělem, velmi dramatické a pro oba nelehké setkání Josefa s Marií, setkání Alžběty s Marií a konečně setkání pastýřů, králů a daráků u betléma. I dnes patří vánoční setkávání u vánočního stromečku, při půlnoční mši nebo následné setkávání příbuzných a přátel, k vrcholům kalendářního roku.

Betlémská setkání se podařila překrásně namalovat na hedvábí Ditě Dostálkové. Miroslava Fridrichová vytvořila betlémská setkání ze včelího vosku. Zajímavý betlém vytvořila Šárka Pospíšilová, byla to mozajka z keramických střepů. Unikátní betlém na výstavu vytvořil Josef Procházka z Ústí nad Orlicí. Byl vytvořen jako intarzie z 30 druhů dřev. Velký betlém jsme si přivezli z Bratislavy od Vladimíra Morávka. Pozoruhodný byl vyřezávaný betlém od Jiřího Laina z Abertam. Pozadí tvořilo panorama starého Londýna a mnoho daráků znázorňovalo postavy z anglické historie nebo literatury. Jana Rejmanová nám půjčila vyřezávaný betlém, který vytvářela, když ji bylo 15 let. Figurky jsou inspirovány betlémem M. Fischerové – Kvěchové. Několik roztomilých keramických betlémů nám zapůjčila Helena Pešková.

Na výstavě bylo opět řezbářské a krajkářské symposium a přijelo i několik tvůrců, kteří jsou „Nositeli lidových tradic“.   Podařilo se natočit DVD, na kterém je výstava velice dobře zdokumentovaná.