Dřevo Sklo Kámen - 2006

Místo konání: kaple sv. Jana Nepomuckého u kostela Panny Marie Sněžné
Termín: 3.6.2006 – 27.6.2006

 Od roku 2001 jsme kromě tradičních vánočních výstav pořádali v průběhu roku i tzv výstavy vložené. V roce 2006 se na této výstavě představily celkem čtyři umělkyně. Jaroslava Šetelíková předvedla velmi netradiční tvorbu rozložitelných “hraček“ ze dřeva. Bohumila Horáková překvapila návštěvníky svými miniaturami ze slaného těsta. Kdo jiný dokáže do skořápky vlašského ořechu vměstnat betlém, pastýře s ovečkami, nebo celý orchestr? Náročná technika podmalba na skle je doménou Valerie Benáčkové. A jako tradičně na této vložené výstavě nemohly chybět malované kameny Soni Čermákové. 

Jaroslava Šetelíková – tvorba ze dřeva

Jaroslava vystudovala SUPŠ, obor hračka a umělecký design v Praze. Po studiu se věnovala navrhování hraček a užitných předmětů pro Hamiro a Tofu. Navrhovala i dětský nábytek a další objekty pro dětská hřiště a školky. Pracovala jako návrhářka dřevěných, textilních a plastových hraček pro průmyslovou výrobu. Nevyhýbala se ani přírodním materiálům – například orobinci. V roce 1994 dostala za svou tvorbu cenu za vynikající design Křišťálový jehlan.
Na výstavě výtvarnice představí své ručně vyráběné rozložitelné dřevěné hračky představující (někdy i fantastická) zvířata. Tyto objekty jsou vlastně skvělými hračkami pro děti i dospělé, mají vysokou didaktickou úroveň a jsou i úžasnými výtvarnými díly.

Bohumila Horáková – miniatury z těsta

Bohumila vystudovala Pedagogickou fakultu Karlovy univerzity. Mezi její pedagogy patřili také Cyril Bouda nebo Karel Lidický. Výtvarné činnosti (figurální kresbě a drobné plastice) se pak ale věnovala jen sporadicky. Nakonec zakotvila u neobvyklých miniatur z přírodních materiálů, převážně z vizovického těsta. Miniaturní výjevy umísťuje do skořápek vlašských ořechů apod. Do oříšku vměstná betlém, pastýře s ovečkami nebo celý orchestr.

Valerie Z. Benáčková – podmalba na sklo

Valerie se narodila na Slovensku. Výtvarná umění a dějiny umění vystudovala na Karlově univerzitě v Praze. Od mládí byla přitahována tradičním lidovým uměním malby na sklo. Po druhé světové válce byla tato technika malování skoro zapomenuta a V. Benáčkové musela několik let experimentovat, než přišla na to, jak při malbě na sklo postupovat. Ve své tvorbě autorka postupně rozšiřovala původní okruh námětů obrázků světců o motivy vycházející z lidové písně. Dnes vytváří převážně obrázky se zimní tématikou, která podle ní na skle vypadá v modro-bílé kombinaci nejlépe. Ráda maluje i obrázky s motivy staré Prahy.

Soňa Čermáková - malba na kámen

Soňa se narodila v tajuplné oblasti Moravského krasu, který skýtá nepřeberné zdroje inspirací i materiálu. Intenzivně vnímala přírodní krásy, které ji obklopovaly. Vystudovala Umělecko průmyslovou školu v Brně. Po mnoho let pracovala u různých podniků jako aranžérka a výtvarnice. Od roku 1990 se věnuje svobodné tvorbě. Pro své zajímavě pojaté kresby si vybírá netradiční podklad. Jsou to kameny, kterými je obklopena. Její „oživlé kameny“ dostávají třetí rozměr a jsou důkazem toho, že je stále možné objevovat nové výtvarné techniky.
Vedle této výtvarné činnosti se snaží přispět krajině svou prací pro CHKO Moravský kras a Svaz ochránců přírody. Tak se obloukem vrací k tužbám svého dětství.